Kouč Vám může pomoci v mnoha životních situacích, nemusí se nutně jednat o řešení problému. Typickým příkladem je touha po změně, dále proces rozhodování se mezi několika možnostmi, nebo zjišťování, kam se chci v životě posunout, jaký má být ten další krok.
Jako u každého jiného prvního setkání jde hlavně o seznámení se navzájem. Jedná se o rozhovor, během kterého je důležité zjistit, jestli si koučovaný a kouč vzájemně “sednou”. Lidsky, názorově, jestli si vzájemně rozumí. Už na prvním setkání je možné vyzkoušet koučování na menším příkladu.
Počet sezení nejde nijak odhadnout, ani paušalizovat. Každý klient a každé téma je velmi individulání. Může to být od jednoho sezení až po letitou spolupráci. Avšak obecně doporučený počet sezení je 8 – 10. S časovým odstupem je to podobné. Pokud se jedná o několik setkání k jednomu tématu, pak může být rozestup týden, či 14 dní. Pokud se jedná o dlouhodobou spolupráci, je vhodný delší interval, např. 4 týdny. Ale opět vše záleží na klientovi, jak to sám cítí.
Ano, samozřejmě.
Individuální koučování probíhá pouze za účasti kouče a koučovaného. Koučování ve skupině může mít víc podob. Jeden z příkladů je týmové koučování. Tým má společný cíl a pomocí kouče hledá celý tým společně cestu k jeho naplnění. Kouč klade otázky a odpovídat mohou všichni členové týmu. Důležité je stanovení si pravidel a jejich respektování.
Z mého pohledu, velmi zjednodušeně řečeno. Terapie se zabývá řešením jevů z minulosti, kterých negativní důsledky zasahují do přítomnosti. Koučink vychází z přítomnosti a napomáhá tomu, aby v budoucnosti došlo k pozitivním změnám.
Největším benefitem je to, že si během koučování vytvoříte svoje vlastní řešení, vycházející z vašich jedinečných životních zkušeností, z vašich schopností, využijete svoje vlastní zdroje.